tel.: 600 395 128
1. Pomysł
2. Realizacja
3. Optymalizacja
4. Promocja

Projektowanie i tworzenie stron internetowych

W obecnych czasach Internet stał się podstawowym medium informacji i miejscem zawierania transakcji. Dlatego warto opisać proces jakim jest projektowanie i tworzenie stron, które są podstawowym elementem tej wirtualnej sieci.
Dlaczego firma, której specjalnością jest tworzenie stron, chce przedstawić dokładnie ten proces i podzielić się wiedzą. Powód jest bardzo prosty - im więcej klient wie, tym bardziej świadome podejmuje decyzje. A to sprzyja poprawie jakości usług na rynku, który oferuje strony internetowe oraz pozycjonowanie. A co za tym idzie, firma może poświęcić czas na tworzenie profesjonalnych rozwiązań, zamiast tłumaczyć dlaczego warto jest zainwestować w dobrze przygotowaną stronę internetową, zamiast wybierać ofertę za 300 zł.

Tworzenie stron w pigułce

 1. Tworzenie stron, dlaczego warto posiadać stronę
 2. Etapy, czyli tworzenie stron rozłożone na czynniki pierwsze
  1. Zdefiniowanie potrzeb klienta
  2. Ustalenie funkcjonalności strony internetowej
  3. Projekt graficzny tworzonej strony www
  4. Kodowanie
  5. Panel administracyjny dla strony www

Dlaczego warto posiadać stronę

Pierwszym oraz najważniejszym powodem, który przemawia aby stworzyć stronę internetową jest możliwość dotarcia do praktycznie nieograniczonej liczby klientów. Posiadanie strony internetowej w obecnych czasach to konieczność. Każda firma ją posiada. Również ty powinieneś zlecić tworzenie strony - jeśli jej nie masz. Oczywiście nie z tego powodu iż konkurencją ją posiada to muszę ja mieć i ja. Posiadanie strony www jest podyktowane następującymi względami:

 • jest ona podstawowym źródłem informacji o twojej firmie,
 • zazwyczaj klient pierwszy kontakt z twoją firmą ma w Internecie - nie posiadasz strony, nie zdobędziesz klienta,
 • daje możliwość obszernego opisania twojej działalności oraz produktów, bądź usług jakie oferujesz,
 • strona internetowa jest dostępna 24h przez 7 dni w tygodniu - klient zawsze może sprawdzić twoją ofertę, a jeśli posiadasz sklep internetowych - dokonać zakupu.
 • jak widzisz, stworzenie strony jest konieczne, aby zachować prawidłowe kontakty z klientami. Natomiast jeśli planujemy sprzedaż w Internecie to warto zlecić wykonanie sklepu internetowego, który jest odmianą strony www. 

Zdefiniowanie potrzeb klienta
Pierwszą rzeczą, od której należy rozpocząć projektowania stron to zdefiniowanie potrzeb klienta. Jest to bardzo istotny element procesu budowy strony. Natomiast jest on bardzo często pomijany przez firmy i samych klientów, którzy chcą stronę internetową lecz nie wiedzą w jakim celu ją projektują. Dlatego tworzenie strony należy zacząć od uświadomienia klienta do czego ma ona mu służyć. Czy ma to być strona informacyjna, która zawiera podstawowe informację o firmie. A może ma zawierać katalog produktów, lub umożliwiać sprzedaż On-Line. Są to ważne aspekty strony www. Nie ma nic gorszego niż zbudowanie strony internetowej, która nie będzie uzupełniona treścią w sposób szczątkowy. Nie tworzymy stron na wyrost. Jest to częsty błąd w rozumowaniu, iż lepiej więcej funkcji, które może kiedyś się przydadzą. Każdy z nas nie lubi prawie pustych podstron, na których jest po jednym zdaniu lub produkcie.
Ustalenie funkcjonalności strony internetowej
Po zdefiniowaniu potrzeb klienta, nadchodzi najważniejszy etap w procesie projektowania strony. Należy określić funkcje jakie ma posiadać dana strona internetowa. Standardem podczas budowy stron jest zaimplementowanie:

 • podstron: o nas, oferta, kontakt,
 • formularza kontaktowego, który umożliwia wysłanie informacji bezpośrednio ze strony internetowej,
 • interaktywnej mapy dojazdowej, która umożliwia zlokalizowanie Państwa firmy,
 • panelu administracyjnego (potocznie zwanego CMSem) - umożliwia on edycję treści i zdjęć na stronie,
 • w 90% przypadków galerii zdjęć.

90% projektowanych stron www posiada właśnie tylko te funkcje. Są one wystarczające aby przedstawić w sposób należyty sylwetkę firmy w Internecie. Natomiast jeśli firma posiada rozbudowaną ofertę lub często publikuje informację prasowe można rozważyć:

 • wykonanie katalogu produktów, wraz z wyszukiwarką umożliwiającą szybkie zaleziecie interesującego nas towaru,
 • zaimplementowanie systemu aktualności.

Oczywiście wyżej przedstawione funkcje odnoszą się do najczęściej wykonywanych przez firmy oferujące tanie tworzenie stron. Gama możliwości projektowych jest praktycznie nie ograniczona i obejmuje między innymi: moduły sklepów internetowych, logowania, systemy newsletterów, strony wielojęzyczne, konfiguratory produktów, płatności On-Line, itp.

Projekt graficzny tworzonej strony www
Właściwe tworzenie stron rozpoczyna się od przygotowania szaty graficznej strony www. To właśnie ona będzie wpływała na odbiór zaprojektowanej strony internetowej. Dlatego warto  poświęcić tej części procesu budowy kilka zdań.

Po pierwsze należy określić czym różni się profesjonalnie stworzona strona www od stron za kilkaset złotych?

Dokładnie projektem graficznym, tworzenie stron to sztuka. Więc jeśli chcesz aby twoja strona internetowa była unikalna, musisz za to zapłacić. Nie dostaniesz unikalnej strony www za kilkaset złoty. Za te pieniądze otrzymasz szablon, który będzie uzupełniony treścią. Taki sam szablon może wykorzystać inna firma. Skutkiem czego jest wrażenie, iż twoja strona internetowa jest kopią innej. Kolejnym minusem to słaba jakość projektów graficznych, które są przygotowywane do tego typu tworzonych stron. Tworzenie stron z szablonów ma duże ograniczenia, musimy zaakceptować jej kształt. Możliwość poprawek jest ograniczona do minimum.
Właściwe tworzenie strony - kodowanie
Jest to najważniejszy etap podczas budowy strony internetowej, a z drugiej strony najmniej zauważalny przez klienta. O ile projekt graficzny strony www to dla zleceniodawcy czas, w którym widzi wizualne aspektu, to w tej fazie projektowej praktycznie nie uczestniczy. Również jej efekt jest niewidoczny dla użytkowników strony (o ile zostanie przeprowadzony w sposób należyty). Poprawnie zbudowana strona internetowa poprawnie wyświetla się na większości przeglądarek internetowych. Nie ma różnicy czy użytkownik używa Internet Explorera czy FireFoxa. Natomiast jeśli zostaną popełnione błędy przez programistę to całe tworzenie strony przyniesie efekt, który jest daleki od zamierzonego. Również pozycjonowanie strony w Google będzie utrudnione. Liczy się doświadczenie, które można zdobyć podczas projektowania wielu stron www.
Dlatego jeśli zależy nam na funkcjonalnej stronie internetowej, warto postawić na firmę, dla której tworzenie stron jest podstawowym profilem działalności. Najlepiej sprawdzić jest ich poprzednie realizacje, wtedy wiemy jak działają ich strony internetowe.
Panel administracyjny dla tworzonej strony www
Tworzenie stron internetowych wieńczy panel administracyjny, który umożliwia zarządzanie stroną www. To dzięki niemu każdy klient będzie mógł w łatwy sposób aktualizować swoją stronę internetową. Ważna uwaga: panel administracyjny służy do zarządzania zaprojektowaną stroną. Natomiast nie służy do jej budowy lub przebudowy. Dobrze zaprojektowany CMS umożliwia szybką zmianę treści, zdjęć na stronie. Jeśli zdecydujemy się na darmowe rozwiązania: Joomla, WordPress czy inne gotowce. Czynność ta będzie uciążliwa.

zadzwoń do nas
Zadzwón do nas
600 395 128
napisz do nas
Napisz do nas
aktualne promocje
Rabaty na wybrane usługi